Rusztowania są to tymczasowe konstrukcje używane podczas wykonywania prac budowlanych, remontowych lub konserwacyjnych w celu umożliwienia pracy na wyższych kondygnacjach. Rusztowania elewacyjne składają się z metalowych ram i belek, które tworzą strukturę, po której mogą poruszać się budowlańcy, mając dostęp do wyżej położonych obszarów budynku lub konstrukcji.
Typy rusztowań
Rusztowania oferowane przez Instant są podzielone pod kątem konstrukcji na modułowe, specjalne, stojakowe, kolumnowe, czyli tak zwane rusztowanie warszawskie, ramowe, kozłowe i wspornikowe. Dodatkowo rusztowania elewacyjne dzieli się pod względem sposobu ich użytkowania. I tak dla przykładu popularne są rusztowanie ruchome, które składają się ze sztywnej konstrukcji dodatkowo wyposażonej w kółka. Ten rodzaj rusztowania umożliwia zmianę lokalizacji poszczególnych segmentów konstrukcji bez jej demontażu. Drugi rodzaj są to rusztowania nieruchome, czyli takie, które w przypadki konieczności przemieszczenia się musimy zdemontować i ponownie rozłożyć na nowym miejscu. Niestety, wiąże się to z wydłużeniem czasu pracy.
Jak wyliczyć metr kwadratowy rusztowania?
Na każdy metr kwadratowy rusztowania elewacyjnego składają się wszystkie jego elementy, takie jak ramy, słupki, podesty, czy poręcze. Obliczenie metra kwadratowego rusztowania elewacyjnego, niezbędne są do wyliczenia ceny zakupu lub kosztów wypożyczenia. Średnią cenę konstrukcji oblicza się poprzez pomnożenie długość rusztowania przez jego potrzebna do prac wysokość. Uzyskany wynik dzieli przez oferowaną przez dostawcę cenę rusztowania. Ceny rusztowań elewacyjnych bywają zróżnicowane za sprawą ilości poszczególnych elementów zawartych w metrach kwadratowych. Na końcową cenę proponowana w ofertach wpływ mają wysokość podłogi, ilość poziomów, szerokość rusztowania, li, liczba ram z drabinami, ilość koniecznych desek podestowych czy całkowita liczba ramek. Wszystkie rusztowania składają się z sekcji, które można dowolnie konfigurować. Przy obliczaniu potrzebnych elementów należy wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, na jakim ma stanąć rusztowanie. W przypadku terenu spadzistego bądź nierównego wybieramy specjalne opcje podporu i zaciski.
Do jakich prac wybrać rusztowanie ruchome i nieruchome?
Rusztowania ruchome najczęściej używane są w halach i w obiektach zadaszonych, gdzie wykorzystywane są np. do montażu. Rusztowania nieruchome są niezbędne przy wykończeniach zewnętrznych elewacji, przy remontach, ale zdarza się, że także przy wykończeniach wnętrz. Rusztowania są podstawa wszelkich prac, które wykonywane są na wysokości. Solidne rusztowanie musi zapewnić pracownikom przede wszystkim bezpieczeństwo i ułatwić im pracę.