Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego tylko 7 proc. Polaków deklaruje działalność w tej formie dobroczynności. W naszym regionie gorzej wypadły jedynie Rumunia i Bułgaria.
Najbardziej zaangażowane w działania charytatywne regiony to Oceania, Ameryka Północna i Azja Południowo-Wschodnia. Liderem jest Indonezja z wynikiem 74 punktów.
Wolontariat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na czele
Mimo niskiego poziomu wolontariatu w Polsce w 2024 roku 21 proc. dorosłych deklarowało udział w organizacjach dobroczynnych i społecznych. Największe zaangażowanie notuje WOŚP, w której działa 32 proc. wolontariuszy.
Kolejne miejsca zajmują:
działania na rzecz bezdomnych (18 proc.),
inicjatywy Caritasu (13 proc.),
organizacje zajmujące się ochroną środowiska i prawami zwierząt (13 proc.),
„Szlachetna Paczka” (12 proc.).
Bezprecedensowa pomoc Ukraińcom
Skala zaangażowania Polaków w pomoc uchodźcom z Ukrainy w pierwszych miesiącach po rosyjskiej inwazji w 2022 roku była bezprecedensowa.
Według danych PIE aż 80 proc. dorosłych Polaków angażuje się w pomoc członkom rodziny spoza gospodarstwa domowego, a 64 proc. wspiera znajomych. Te dane świadczą o dużej roli nieformalnych form wsparcia w polskim społeczeństwie.
Chętnie walczymy z głodem
Jak wynika z raportu „Barometr Humanitarny 2024” powstałego na zlecenie Lekarzy bez Granic, szczególnie bliską nam ideą jest walka z głodem i niedożywieniem. Chętnie wspieramy również ludzi z krajów dotkniętych katastrofami naturalnymi.
Najmniej interesują nas oddawanie krwi i wolontariat na rzecz organizacji społecznej (po 11 proc.) oraz systematyczne wsparcie finansowe organizacji społecznej (9 proc.).
Najpopularniejszą formą wsparcia jest wrzucanie pieniędzy do puszki podczas zbiórek, deklarowane przez 50 proc. respondentów.
Napisz komentarz
Komentarze