Z czego produkowane są drzwi wewnętrzne?
Wszystkie trzy typy materiałów – płyty wiórowe, MDF (Medium Density Fibreboard) i HDF (High Density Fibreboard) – są uznane za najlepsze i najpopularniejsze w stolarce drzwiowej, dlatego są wykorzystywane w produkcji drzwi. Płyty wiórowe to produkty drewnopochodne, które powstają poprzez sprasowanie wiórów drzewnych lub innych drobnych cząstek drewna z syntetycznym klejem, w warunkach wysokiej temperatury i dużego ciśnienia.
MDF to płyta o średniej gęstości, w zakresie od 650 do 850 kg/m3. Z kolei HDF charakteryzuje się jeszcze większą twardością i podwyższoną gęstością – powyżej 850 kg/m3. Dzięki wyższej gęstości i twardości, płyty HDF mogą być cieńsze niż MDF, zachowując przy tym odpowiednią wytrzymałość.
Szeroka oferta drzwi wewnętrznych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/drzwi-wewnetrzne
Czym się różni HDF od MDF?
Technologia produkcji płyt wiórowych, MDF i HDF jest bardzo podobna, ale zasadnicza różnica polega na stopniu rozdrobnienia materiału drzewnego. W przypadku płyt MDF i HDF, włókna drzewne są bardziej rozdrobnione i zaprawione żywicą oraz innymi związkami łączącymi i utwardzającymi. Ponadto, prasowanie tych płyt odbywa się w wyższej temperaturze.
W rezultacie płyty MDF i HDF mają większą gęstość i bardziej jednolitą powierzchnię niż płyty wiórowe. To przekłada się bezpośrednio na właściwości drzwi wykonanych z tych materiałów – drzwi z HDF i MDF będą bardziej zwarte i gęstsze niż te wykonane z płyty wiórowej.
Zalety płyt MDF i HDF
Płyty MDF i HDF, w przeciwieństwie do drewna, charakteryzują się jednorodnością składu i dużą gęstością, przekraczającą gęstość litego drewna nawet o 50%. Dzięki temu drzwi wykonane z tych płyt są twardsze i trwalsze niż te z płyty wiórowej, a także wykazują dobrą izolacyjność akustyczną, co jest istotne w miejscach, gdzie pożądana jest cisza i spokój.
Drzwi z MDF i HDF są mniej podatne na wypaczenia, mogą być cienkie, a jednocześnie bardzo twarde. Łatwość obróbki tych materiałów, w tym profilowania, wiercenia, frezowania czy tłoczenia, znacząco przyczynia się do ich popularności, umożliwiając zastosowanie w niestandardowych projektach. Zwiększona gęstość i twardość tych płyt sprawiają, że drzwi wewnętrzne i wejściowe wykonane z MDF i HDF są znacznie trwalsze i wytrzymalsze niż te z płyty wiórowej. Biorąc pod uwagę, że skrzydła drzwiowe są inwestycją na lata, inwestowanie w wysoką jakość tych materiałów jest wartościowe.