Studia modowe, szczególnie w zakresie projektowania ubrań i zarządzania technologią w sztukach wizualnych, to coraz popularniejsze kierunki artystyczne. Decydują się na nie osoby chcące rozwijać się w branżach kreatywnych, pracować w ciekawych miejscach i które chcą zarabiać w przyszłości na swoich zainteresowaniach i umiejętnościach. Projektowanie ubioru to ciekawa propozycja o praktycznym charakterze, ucząca kreatywnego myślenia oraz realizowania nawet najbardziej skomplikowanych pomysłów. Jak wyglądają studia na tym kierunku i co trzeba zrobić podczas rekrutacji?
Projektowanie ubrań: dla kogo są te studia?
Projektowanie ubrań i zarządzanie technologią to kierunek przeznaczony dla osób, które mają w sobie wrażliwość estetyczną i poczucie estetyki, a także tych, którzy chcą rozwijać się w branżach kreatywnych i skutecznie zarządzać strategią biznesową marek modowych. Dużym atutem jest umiejętność rysowania i tworzenia ilustracji w programach graficznych, jednak wielu absolwentów uczy się tego dopiero w trakcie trwania studiów. Najważniejsze jest jednak poczucie estetyki.
Kierunek ten będzie doskonałym wyborem dla wszystkich kolorowych ptaków, które wiedzą, że nie odnajdą się w standardowych zawodach, chcą realizować się w branżach kreatywnych i to właśnie z nimi wiążą swoją zawodową i prywatną przyszłość.
Projektowanie ubrań i zarządzanie technologią: czego się nauczysz?
Kierunek ten uczy przede wszystkim widzenia przestrzennego. Pokazuje, jak na techniczne rysunki modowe patrzeć jak na figury geometryczne oraz konkretne kształty, a nie poszczególne części garderoby. Zajęcia rozwijają poczucie estetyki i wrażliwość na sztuki wizualne. Dodatkowo studenci poznają obsługę zaawansowanych programów graficznych i zasady kompozycji.
Projektowanie ubrań to także nauka skutecznego marketingu i zarządzania branżami modowymi, a także poznawanie całego procesu tworzenia i rozwoju produktów, od projektu aż po sprzedaż. Studenci nabywają także umiejętność tworzenia stylizacji oraz komponowania planów zdjęciowych.
Projektowanie ubrań: jak wygląda rekrutacja?
Rekrutacja na studia kreatywne wymaga najczęściej okazania portfolio lub stworzenia moodboardu z inspiracjami na zadany temat - wybierany jest on przez każdą uczelnię indywidualnie. Czasem kandydaci muszą także wziąć udział w egzaminie wstępnym, który zwykle ma charakter praktyczny. Warto przedstawić także portfolio, nawet obejmujące prywatne, hobbystyczne prace.
Jeśli chodzi o studia magisterskie, studenci najczęściej muszą pokazać dotychczasowe projekty, zarówno te związane z licencjatem, jak i prywatne prace. Dodatkowym atutem jest także posiadanie choć niewielkiego doświadczenia zawodowego lub udział w wolontariatach.