Dystrybucja prądu a sprzedaż energii elektrycznej
Na początek warto wyjaśnić pewną kwestię, a mianowicie różnicę pomiędzy dystrybutorem a sprzedawcą prądu. Otóż dystrybucja prądu to rozsyłanie energii elektrycznej (transport prądu) za pomocą linii energetycznych wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia. Dystrybutor jest odgórnie przydzielony do danego obszaru (inny w centralnej Polsce, inny w zachodniej czy wschodniej itd.) i nie można go zmienić. Odrębnym podmiotem jest natomiast sprzedawca prądu, którego oczywiście można zmienić.
Czy warto zmienić dostawcę prądu?
Jeśli wydaje nam się, że płacimy za wysokie rachunki i znaleźliśmy lepszą ofertę – jak najbardziej warto zmienić dostawcę prądu. Pamiętajmy jednak, że na fakturę składają się różne elementy. Są to opłaty ze strony dostawcy, ale także te nakładane przez dystrybutora (opłata abonamentowa, stawka opłaty przejściowej, stawka jakościowa, składnik stały stawki sieciowej itd.). Do zmiany sprzedawcy prądu mamy prawo w każdej chwili, a związane z tym procesem formalności są naprawdę niewielkie.
Przed podjęciem decyzji o zmianie trzeba oczywiście przeanalizować zapisy w umowie (ewentualne kary umowne, dodatkowe koszty i usługi itd.). Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z wybranym dostawcą. Po dopełnieniu formalności i zawarciu nowej umowy należy natomiast poinformować o zmianie dystrybutora poprzez wysłanie zgłoszenia do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.
Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną?
Rachunki można zmniejszyć, wybierając nowego dostawcę, który zaproponuje korzystną cenę. Kwestia związane z dystrybucją energii elektrycznej oraz jej sprzedażą to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, jak wiele zależy od nas samych i naszych codziennych nawyków. Może to zabrzmi prozaicznie, ale ma przełożenie na wysokość rachunków.
Warto pamiętać o gaszeniu światła, a także odłączaniu od prądu nieużywanych sprzętów. Błędem jest również pozostawianie w gniazdkach podłączonych ładowarek. Regularnie należy rozmrażać lodówkę, aby w zamrażarce nie zalegał lód. Ponadto należy wstawiać czajnik lub ekspres do kawy z taką ilością wody, jakiej potrzebujemy.
Jak zatem widać – sposobów na obniżenie rachunków jest kilka. Warto zacząć od wyboru korzystnej oferty, ale pomyśleć również przy tym o zmianie codziennych nawyków.