Dodanie napisów do filmów nie tylko ułatwia zapoznanie się z treściami osobom niedosłyszącym, ale także sprzyja osobom, które z różnych względów nie mogą włączyć dźwięku – np. są w komunikacji miejskiej i zapomniały słuchawek, albo przeglądają media społecznościowe w pracy i nie chcą, żeby szefowa lub szef zobaczyli.
Napisy do filmu można dodać na dwa sposoby – wlane lub w formacie .srt. Najpierw krótko omówimy, czym się różnią, a potem zwrócimy uwagę, które są lepsze i dlaczego.
Napisy do filmów .srt
.srt to rozszerzenie plików, które są zapisane jako tekst.
Każdy fragment tekstu wyświetlany na ekranie znajduje się w nowej linijce i jest odpowiednio oznaczony. Zawiera numer seryjny, oznaczenie czasu w standardzie GG:MM:SS:Ms i, oczywiście, sam tekst do filmu.
Można także wpływać na pozycję napisów na ekranie, by nie zasłaniały istotnych treści.
Przyjętym zwyczajem jest zawieranie w tytule takiego pliku języka napisów i filmu, do którego są, np. PodziemnyKrąg.pl.srt. lub napisy.pl_PL.srt.
Wlane napisy do filmu
Napisy wlane, wgrane do filmu jako jego integralna część, nie egzystują jako osobny plik.
Po wgraniu ich do filmu przy użyciu programu, którego używa się do edycji i montażu materiału wideo, zostają w nim na stałe - nie da się ich wyłączyć np. w odtwarzaczu wideo lub po publikacji w mediach społecznościowych.
Minusy .srt
Zaczniemy od minusów. Tworzenie napisów jest przede wszystkim... czasochłonne.
Zazwyczaj trzeba wielokrotnie puszczać film i przewijać go do tyłu, by wychwycić odpowiedni moment, w którym napisy powinny się zmienić.
Trzeba także trafnie oszacować, jak duża ilość tekstu powinna się znaleźć na ekranie jednocześnie, by był on przyjazny użytkownikom i nie denerwował szybkimi przeskokami.
Z tych względów czasem warto jest to zadanie powierzyć komuś innemu, np. Autoscribe.online. Jest to zespół wykwalifikowanych korektorów, który za nieduże pieniądze upora się z tym zadaniem o wiele szybciej od Ciebie. A czas to pieniądz!
Plusy .srt
Format .srt cieszy się dużą popularnością i obsługiwany jest przez większość programów do tworzenia napisów, co jest dużą zaletą, ponieważ możesz przetestować różne z nich i wybrać ten, który najbardziej Ci pasuje.
Dodatkowo boty internetowe skanują tekst, dzięki czemu mogą go odpowiednio polecać kolejnym użytkownikom, zwiększając zasięg Twoich treści (tak działa np. YouTube).
Wielką przewagą tego rodzaju napisów jest to, że gdyby okazało się, że wkradł się w nie błąd, możesz szybko edytować tekst nawet na komputerze w notatniku, wgrać go ponownie do filmu i voilà! Błędy zniknęły.
Zalety i wady napisów wlanych - wgranych na stałe
Inaczej jest z napisami wlanymi, czyli wgranymi na stałe do filmu.
Nawet, jeśli szybko Ci się uda uporać z ich stworzeniem, problem pojawi się, gdy się pomylisz lub zwyczajnie zechcesz coś zmienić.
Nie będzie dało się ich edytować szybko, bo modyfikować będzie trzeba cały film. W niektórych programach może to wymagać nawet wstawiania ich od nowa, jeśli nie będziesz mieć zapisu sprzed dodania zepsutego fragmentu.
Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy to nie Ty możesz zmodyfikować napisy. Osoby trzecie mogą potrzebować na to więcej czasu, zawalone innymi zleceniami, a do tego mogą zażądać większej ilości pieniędzy za nadprogramową pracę. Największym minusem jednak i tak są braki plusów, które ma .srt.
Nie masz czasu na samodzielne tworzenie napisów do filmów?
Mamy nadzieję, że powyższe informacje przybliżyły Ci, o co chodzi w napisach do filmów i z których opcji warto skorzystać. Jeżeli to wszystko jest dla Ciebie przytłaczające, pamiętaj o Autoscribe.online!