Płatność z góry to standardowa praktyka w branży marketingowej, która jednak może być dość zaskakująca dla przedsiębiorców po raz pierwszy korzystających z usług agencji. Czy jest się czego bać? Jeśli zamierzasz zacząć współpracę z odpowiednim partnerem, to oczywiście nie. Mamy tutaj na myśli zamówienie usługi w uznanej agencji, funkcjonującej na rynku od wielu lat i mającej bogate portfolio zrealizowanych projektów. Mało tego: istnieją argumenty przemawiające za tym, aby bez wahania płacić z góry za usługi marketingowe. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym artykule.
Ekspert wyjaśnia:
„Specyfika branży kreatywnej polega na tym, że nie dysponujemy gotowymi produktami. Nie sprzedajemy np. elektroniki czy ubrań, czyli przedmiotów, które można sobie dokładnie obejrzeć, przymierzyć i ewentualnie zwrócić w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny (w przypadku zakupu na odległość). To rodzi konkretne problemy zarówno dla agencji reklamowej, jak i dla klienta.”
Źródło: https://soluma.pl/blog,ac155/platnosc-z-gory-dlaczego-agencje-reklamowe-biora-pieniadze-przed-realizacja-zlecenia,1576
Większe zaangażowanie po stronie agencji
Agencje marketingowe to przedsiębiorstwa, które muszą opłacić pracowników, podwykonawców, dostawców różnych usług, mediów itd. Dlatego potrzebują środków do sfinansowania swojej bieżącej działalności.
Płacąc za usługę z góry dajesz agencji konkretny dowód na to, że jesteś poważną osobą, która nie zamierza się wykłócać o cenę, ale oczekuje bardzo dobrej, adekwatnej do wartości zamówienia jakości. To działa na agencję mobilizująco i pozwala jej w pełni skupić się na realizacji zlecenia, bez kalkulowania, czy klient na pewno opłaci fakturę.
Zapłacone = możesz być wymagającym klientem
Paradoksalnie to płatność z góry daje klientowi przewagę nad agencją. Jak to możliwe? Spójrz: gdy zapłacisz za usługę, to automatycznie postawisz agencję w sytuacji, w której musi się ona wspiąć na wyżyny swoich umiejętności, aby utwierdzić klienta w przekonaniu, że podjął dobrą decyzję o nawiązaniu współpracy.
Często jest tak, że gdy usługa nie została opłacona, a klient kręci nosem i zaczyna sporo wymagać, to agencja odbija piłeczkę i np. prosi o zaliczkę, to wprowadza niepotrzebną nerwowość.
Powinieneś wiedzieć:
„ Jednym z rodzajów ryzyka, na które jest narażone przedsiębiorstwo jest ryzyko transakcyjne, które dotyczy nieterminowego odzyskiwania należności za sprzedane towary lub usługi przy udzieleniu odbiorcy kredytu handlowego (zwanego także kupieckim). Ten rodzaj ryzyka jest związany ze sposobem oraz warunkami płatności w transakcjach handlowych oraz ze sposobem zarządzania tym ryzykiem. Powszechność w obrocie gospodarczym wykorzystywania kredytu kupieckiego, stwarza niebezpieczeństwo powstawania przeterminowanych należności, które są szczególnie niebezpieczne dla małych i średnich przedsiębiorstw.”
Źródło: https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-7c5d2e95-08e3-44cc-ad3d-8efd7c66b3ed
Większe pole manewru w zakresie negocjacji ceny
Płatność z góry to dobry punkt wyjścia do dalszych negocjacji. Wiele agencji widząc, że ma do czynienia z poważnym klientem, zgodzi się na delikatne zmodyfikowanie oferty. Nawet jeśli obniżka ceny nie wchodzi w grę, to agencja może zaproponować jakiś atrakcyjny dla klienta gratis – na przykład opracowanie kilku pierwszych tekstów na blog uruchomiony na nowej stronie internetowej firmy.
Możliwość nawiązania współpracy z agencją, którą naprawdę chcesz zatrudnić
Te naprawdę dobre agencje w ogóle nie podejmują tematu odroczenia płatności. Nie muszą w ten sposób zabiegać o klientów, ponieważ raczej nie narzekają na brak pracy. Jeśli więc klient odmawia zapłacenia za usługę z góry – zwłaszcza przy niskiej wartości zamówienia – to agencja grzecznie podziękuje i zaprosi do kontaktu w przyszłości.
Ważna informacja:
"Choć można się natknąć na agencje marketingowe udzielające gwarancji na skuteczność swoich działań (oczywiście tylko słownej), to nigdy nie powinieneś się tym sugerować. W praktyce płacąc za szeroko pojęte usługi reklamowe kupujesz czyjś czas, zaangażowanie, wiedzę, doświadczenie (...)."
Źródło: https://portalmarketingowy.pl/marketing-firmy,ac99/temat-miesiaca-za-co-wlasciwie-placisz-wynajmujac-agencje-marketingowa-i-dlaczego-nie-za-to-o-czym-myslisz,669
Nie chcąc stracić szansy na współpracę z dobrą agencją, po prostu zaakceptuj fakt, że za usługi marketingowe w większości przypadków trzeba płacić z góry, ewentualnie w formie zaliczki. To normalna rzecz w tej branży i nie trzeba się tutaj doszukiwać drugiego dna. Agencje po prostu dbają o własne bezpieczeństwo, ponieważ problem zatorów płatniczych w sektorze usług marketingowych jest naprawdę poważny.