Metody prowadzenia ewidencji czasu pracy
Do niedawna najczęściej spotykanym sposobem prowadzenia rejestracji czasu pracy było podpisywanie przez wszystkich pracowników imiennej, papierowej listy obecności. Każdy pracownik zobowiązany jest do umieszczania podpisu na liście po zakończonym dniu pracy, a niedopełnienie tego obowiązku z jego strony może skutkować m.in. zmianą w wysokości wynagrodzenia! Na podstawie zgromadzonych informacji, dotyczących liczby godzin pracy, również nadliczbowych, czy w godzinach nocnych, wyliczane jest wynagrodzenie miesięczne. Obecnie jednak coraz częściej wdrażanym narzędziem jest elektroniczny system rejestracji i rozliczania godzin pracy. Na czym dokładnie polega i jaka jest jego przewaga w porównaniu do systemu tradycyjnego? Jeśli poszukujesz innowacyjnych rozwiązań, zwróć uwagę na zaawansowany system BioSys https://biosys.pl/rozliczanie-czasu-pracy-w-praktyce/.
Elektroniczne rozliczenia godzin pracy – jak to działa?
Rozliczenia godzin pracy dokonuje się na podstawie prowadzonej ewidencji czasu pracy, coraz częściej występującej w formie elektronicznej. W tym celu wykorzystuje się rejestratory RCP, wykorzystujące metodę kart zbliżeniowych lub magnetycznych. To narzędzie łatwiejsze w obsłudze zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy. Osoba wchodząca do firmy jest zobowiązana przyłożyć kartę do rejestratora. Po pierwsze automatycznie zapisywana jest informacja od jej przybyciu do miejsca pracy, a po drugie umożliwia kontrolę dostępu osób wchodzących do budynku i zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa w organizacji https://biosys.pl/kontrola-dostepu/.
Pracodawca z kolei wszystkie informacje gromadzi w jednym miejscu i zgodnie z obowiązującymi normami. To istotny element ułatwiający zarządzanie firmą poprzez generowanie raportów, planowanie czasu pracy, a następnie rozliczanie godzin pracy. Chcąc zwiększyć poziom bezpieczeństwa w firmie, można dodatkowo zdecydować się na zabezpieczenia biometryczne, umożliwiające jeszcze lepsze uszczelnienie systemu kontroli dostępu. Wśród takich narzędzi wymienia się m.in. czytnik linii papilarnych oraz urządzenie służące do weryfikacji rysów twarzy https://biosys.pl/kontrola-dostepu-msp/. Decydując się na nowoczesne technologie w swojej firmie, należy zadbać nie tylko o wygodę, ale także bezpieczeństwo pracowników oraz ochronę gromadzonych danych.