Bądźmy szczerzy, sporo osób przy wyborze pilarki sprawdza przede wszystkim trzy parametry: konstrukcję, moc i prędkość obrotową. Z tego powodu większość sprzedawców w swoich ofertach wyolbrzymia rolę właśnie tych cech. I choć trzeba przyznać, że są one istotne, to jednak warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych cech. Poniższy artykuł będzie poświęcony właśnie im.
Konstrukcja stołu — podstawa każdej pilarki
Profesjonalna pilarka stołowa jest zwykle wyposażona w stabilny, wytrzymały stół, który najczęściej jest odlewany pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu zyskujemy szereg korzyści, w tym:
zwiększoną odporność mechaniczną stołu,
dużą stabilność, niezbędną w trakcie obróbki najtwardszych stopów,
możliwość bezpiecznego cięcia nawet grubych detali.
W przypadku najbardziej zaawansowanych pilarek istnieje możliwość wykonania stołu na zamówienie, który będzie dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa lub warunków miejscowych (np. na budowie).
Silnik i jego hamulec — co warto wiedzieć?
Budowa silnika również ma istotny wpływ na to, jakie właściwości ma pilarka tarczowa stołowa. Oczywiście (i to całkiem słusznie) na pierwszym miejscu znajduje się moc jednostki. Zaleca się, aby wynosiła ona około 1200 - 1700 W. Na tym jednak nie koniec. Równie istotną kwestią jest konstrukcja hamulca. Zaleca się, aby był to układ elektryczny. Hamulec tarczowy (mechaniczny) może nie sprawdzić się w przypadku dużych obciążeń i znacznych prędkości obrotowych. Owszem, hamowanie elektryczne (a w zasadzie elektromagnetyczne) może doprowadzić do zagrzania cewek, ale wartość temperatury jest w tym przypadku znacznie mniejsza niż w hamulcu mechanicznym.
Prosta obsługa? Jak najbardziej!
Na to, jak działa pilarka stołowa, wpływ ma również to, w jaki sposób można ją obsługiwać. Najlepsze modele to te, które podczas instalacji nie wymagają użycia narzędzi. Dotyczy to zwłaszcza tarczy, która - ze względu na stopień zużycia - może być wymieniana stosunkowo często. Brak konieczności trzymania przy sobie dodatkowego osprzętu sprawia, że demontaż i montaż tarcz trwa po prostu zdecydowanie krócej. Jednocześnie mamy pewność, że w trakcie np. mocowania osprzętu nie dojdzie do uszkodzenia śruby mocującej, w tym jej gwintu oraz główki bądź podkładki. Koniec końców osoba, która obsługuje pilarkę, powinna poświęcać czas cięciu wybranych elementów, a nie skomplikowanej obsłudze technicznej urządzenia. To samo zresztą dotyczy szeroko rozumianego serwisowania urządzenia.
Reasumując, profesjonalna pilarka tarczowa stołowa to urządzenie, o którego możliwościach decydują często subtelne i na pozór mało istotne funkcje. Dlatego wybierając taki sprzęt, warto zwracać uwagę na wszystkie informacje podawane przez producenta lub sprzedawcę.