Emerytura pomostowa
Dla kogo emerytura pomostowa? Okazuje się, że do tej pory z takiej emerytury mogły skorzystać osoby, które:
- Urodziły się po 31 grudnia 1948 roku
- Osiągnęły wiek emerytalny co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni)
- Udowodniły okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni)
- Wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o o szczególnych charakterze przed 1 stycznia 1999 roku
- Wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 31 grudnia 2008 roku
- Posiadały udowodniony staż pracy co najmniej 15 lat pracy we wspomnianych warunkach
Pamiętajmy jednak o tym, że ustawa z dnia 28 lipca 2023 wprowadziła zmiany w tym temacie. Obowiązują one od 1 stycznia 2024 roku i wskazują, że z emerytury pomostowej skorzystają osoby, które:
- Urodziły się po 31 grudnia 1948 roku
- Osiągnęły wiek emerytalny co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn
- Udowodnił okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn
- Wykonywały prace w szczególnych warunkach po 31 grudnia 2008 roku
- Posiadają udowodniony staż pracy co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze
Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Regulacje dotyczące emerytur pomostowych dla wybranych pracowników
Warto podkreślić, że przepisy prawne określają szczególne przesłanki, powalające nabyć prawo do emerytury pomostowej przez konkretnych pracowników. Dotyczą one głównie tych osób, które wykonują pracę maszynistów pojazdów trakcyjnych, na statkach powietrznych, w portach morskich, w hutnictwie, jako członkowie zawodowych ekip ratownictwa górskiego, żołnierze zawodowi i funkcjonariusze służb mundurowych, w pracach górniczych itp.
Czym jest praca w szczególnych warunkach? Definicja w ustawie wskazuje, że jest to wszelka praca związana z czynnikami ryzyka, które wraz z upływem lat mogą powodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Czynności są tutaj wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, jakie mogą obejmować różne procesy technologiczne i siły natury. Kolejnym ważnym pojęciem jest także praca o szczególnym charakterze. Jest ona uznawana za taką pracę, która wymaga szczególnej odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej, tak aby należycie wykonywać obowiązki w sposób niezagrażający zdrowiu i życiu innych osób. Wraz z procesem starzenia się organizm boryka się z pogorszeniem sprawności psychofizycznej, co jest całkowicie naturalne. Pamiętajmy o tym, że wykaz prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze jest określony w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych!
Wniosek o emeryturę pomostową
Aby skorzystać z takiego rozwiązania, trzeba złożyć odpowiedni wniosek o emeryturę pomostową. Formularze są dostępne na platformie PUE ZUS, na stronie internetowej ZUS-u i w placówkach. Ogromnie ważne jest to, aby do wniosku dołączyć informacje o okresach składkowych i nieskładkowych, dokumenty potwierdzające okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach, okresy składkowe i nieskładkowe, osiągane wynagrodzenie przed 1 stycznia 1999 roku oraz zaświadczenie lekarza medycyn pracy orzeczonej niezdolności do wykonywania wspomnianych prac.
Warto zauważyć, że wniosek składamy nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem danych warunków lub terminem przejścia na emeryturę. Jeśli złożymy dokumenty w szybszym terminie, ZUS z pewnością odmówi prawa do świadczenia.
Emerytura pomostowa to pojęcie, które interesuje wiele osób. W ostatnim czasie doszło do zmian w przepisach prawnych, które powinniśmy poznać już teraz.