Stosowanie substancji psychoaktywnych – jak zapobiec uzależnieniu?
Wyjście do baru ze znajomymi, całonocna impreza w klubie, a może podsumowująca tydzień domówka? Doskonale wiadomo, że atmosfera rozluźnienia i zabawy, a także pozbycie się spowodowanego pracą stresu sprzyja zachowaniom lekkomyślnym. Ktoś zaproponuje papierosa, ktoś inny postawi drinka… W efekcie tego wiele osób przyjmuje nielegalne substancje psychoaktywne (w tym różnego rodzaju narkotyki), często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Alkohol czy wyroby tytoniowe, o których wspomnieliśmy we wstępie, to oczywiście legalne substancje psychoaktywne. Regularnie sięga po nie znaczna część społeczeństwa – zwłaszcza na spotkaniach towarzyskich. Obok nich znajduje się jednak cała masa substancji nielegalnych, które znacząco mogą wpłynąć na samopoczucie i zdrowie. Można tu wspomnieć choćby o marihuanie, heroinie, haszyszu, LSD czy ecstasy. Nie chcąc ich brać, najbezpieczniej jest po prostu nie przyjmować niczego od innych osób: drinki przygotowywać sobie samodzielnie i palić swoje papierosy. To najlepsze rozwiązanie, gdy chcemy korzystać z legalnych substancji psychoaktywnych, jednocześnie nie ryzykując zażywania narkotyków i potencjalnego uzależnienia się od nich.
Testowanie substancji psychoaktywnych – globalny trend
Dobrym rozwiązaniem może też być testowanie wszelkiego rodzaju substancji, które potencjalnie mogłyby zostać przez nas przyjęte. Brzmi to być może bardzo skomplikowanie, jednak by to zrobić, nie jest potrzebne zaawansowane laboratorium chemiczne. W ostatnich latach globalnym trendem są specjalne narkotesty, które pozwalają zbadać potencjalną obecność konkretnych substancji psychoaktywnych: narkotyków czy leków psychotropowych.
Narkotesty, które można zamówić na przykład na stronie https://protestkit.pl/, stosowane są w celu wykluczenia innych, mniej przewidywalnych i mniej pożądanych, silnie toksycznych niebezpiecznych substancji.
Narkotest MARQUIS
Przykładem takiego testu może być narkotest MARQUIS, który jest najpopularniejszym testem odczynnikowym do identyfikacji MDMA, MDA, 2C-B, met/amfetaminy oraz opioidów, ale nadaje się też do benzofuranów, katynonów, kokainy, tryptamin czy fenetylamin. Więcej informacji o nim można znaleźć na stronie https://protestkit.pl/marquis-pro-test/.