Przenośnik ślimakowy nie jest urządzeniem, które ot tak można zabrać z magazynu. To bardzo złożony mechanizm, którego prawidłowe działanie zależy od wielu czynników: właściwego montażu, odpowiedniego mechanizmu napędowego, a także właściwego usytuowania układów przeniesienia napędu i momentu obrotowego.
Gdzie i jak nabyć przenośnik ślimakowy?
Jeśli zastanawiacie się, gdzie kupić przenośnik ślimakowy, to odpowiedź może być tylko jedna: u producenta. Samo wykonanie telefonu lub napisanie maila z zamówieniem to jednak za mało. Klient zainteresowany zakupem tak skomplikowanego mechanizmu powinien również podesłać:
rysunek techniczny dotyczący ogólnego wyglądu oraz sposobu działania przenośnika,
tabelkę z parametrami granicznymi układu (np. momentem obrotowym, maksymalnym obciążeniem),
specyfikację urządzeń współpracujących z przenośnikiem itd.
Ważne jest również, aby skonsultować się z producentem w celu dokładnego omówienia budowy mechanizmu i ewentualnego wykluczenia rozwiązań, które z konstrukcyjnego punktu widzenia są niemożliwe do zrealizowania.
Etapy realizacji zamówienia na przenośnik ślimakowy
Dokładne określenie wszystkich parametrów zamówionego przenośnika jest konieczne m.in. ze względu na złożoność procesu jego produkcji. Mówimy tutaj o układzie, który składa się z wielu elementów przeniesienia napędu, układów ciernych, a także rolek i wielu innych urządzeń. Poza tym przenośniki wykorzystywane w przemyśle mogą być narażone na różnego rodzaju obciążenia, wynikające z transportu przeróżnych rodzajów materiałów. Nie można również zapominać o podstawowych parametrach urządzenia, które strona zamawiająca musi uzgodnić z producentem. Należą do nich m.in.:
wydajność urządzenia,
długość całkowita taśmy,
długość koryta roboczego,
moc silnika napędowego,
średnica i rodzaj ślimaka,
prędkość obrotowa ślimaka itd.
Co ważne, w przypadku niektórych z ww. parametrów producenci nie określają wartości granicznych. Oznacza to, że zamawiający musi sam określić, jaka ma być np. maksymalna wydajność urządzenia. Pamiętajmy, że zależy ona od wielu czynników, w tym od rodzaju transportowanego materiału, dystansu, na który ma być on przewożony, a także jego rozmiaru, gęstości i ciężaru, czyli maksymalnego obciążenia konstrukcji przenośnika.
Reasumując, zakup przenośnika ślimakowego wiąże się nie tylko z wyborem konkretnego modelu, ale z prawidłowym doborem wszystkich jego najważniejszych parametrów, które będą miały wpływ na sposób jego wykorzystania w określonych warunkach i w danym środowisku pracy.