Jak działa sprzęgło hydrauliczne?
W każdym z obiegów — grzejnikowy, niskotemperaturowy i z ogrzewaniem podłogowym, pracuje osobna pompa, z którą współpracuje pompa główna. Pomiędzy kotłem a instalacją znajduje się sprzęgło hydrauliczne połączone z rozdzielaczem obiegów grzewczych. Na tym przykładzie możemy przeanalizować trzy możliwości pracy sprzęgła.
Pierwsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy przepływ po stronie kotła jest taki sam jak przepływ po stronie instalacji. Moc przekazywana do sprzęgła jest odbierana w całości przez instalację. Druga opcja — wyższy przepływ jest po stronie kotłowej niż po stronie instalacji. Może to nastąpić w przypadku: wyłączenia się pompy ładującej zasobnik, przymknięcia się zaworów termostatycznych bądź zamknięcia się pętli ogrzewania podłogowego. Z kolei trzeci przypadek może wystąpić w sytuacji, gdy przepływ po stronie instalacji jest większy niż po stronie kotłowej. Część wody powracającej z instalacji jest wtedy zasysana z powrotem, obniżając temperaturę zasilania. Ma to miejsce w instalacjach, w których moc kotła jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania, a wydajność pompy kotłowej jest niższa niż suma pomp pracujących w instalacji. W tym przypadku moc, którą przekazuje się, do sprzęgła jest w pełni odbierana przez instalacje. Niemniej jednak musimy przy tym pamiętać, że suma wydajności pomp pracujących w obiegach grzewczych nie może być większa niż 130% wydajności pompy kotłowej.
Jak dobrać sprzęgło do zastosowania?
Aby właściwie dobrać wielkość sprzęgła hydraulicznego, musimy obliczyć przepływy w poszczególnych obiegach grzewczych, posługując się poniższym wzorem i dodać je do siebie.
Do obliczeń posługujemy się wzorem poniżej:
V= (P * 860) / ΔT
V – przepływ w jednym obiegu grzewczym w l/h,
P – moc oddawana przez odbiornik,
ΔT – różnica temperatury w obiegu grzewczym, przy czym dla ogrzewania grzejnikowego przyjmujemy ΔT= 15oC, a dla ogrzewania podłogowego 7oC.
Sprzęgła hydrauliczne — jakie są ich zalety?
-Brak konieczności równoważenia hydraulicznego instalacji.
-Długa żywotność pomp, które nie zakłócają się wzajemnie.
-Przy zastosowaniu odpowietrznika automatycznego i zaworu spustowego skuteczniejsze odpowietrzanie i odmulanie instalacji już w samym sprzęgle.
-Płynna praca kotła, gdy występują spadki i wzrosty zapotrzebowania na moc grzewczą.
-Jeżeli rozruch kotła następuje przy całkowitym zamknięciu przepływu na instalację grzewczą, sprzęgło zabezpiecza powrót przed zbyt niską temperaturą, a nawet i zwiększa żywotność kotła.
-Można stosować instalacje wielokotłowe.