Portal przetargi publiczne – dane z rynku zamówień publicznych
W „Sprawozdaniu Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z funkcjonowania systemu zamówień publicznych w 2020 roku” podkreślono, że liczba i wartość podpisywanych umów z ogłoszeń przetargowych jest względnie stała. W badanym okresie udzielono 135 048 zamówień o łącznej wartości 183,5 miliarda złotych. W raporcie uwzględniono tylko dane zawarte w sprawozdaniach przekazywanych Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych, które nie odzwierciedlają faktycznej wielkości rynku (pomijają między innymi zamówienia wyłączone z obowiązku stosowania ustawy Pzp). Największe pieniądze leżą w zleceniach na roboty budowlane, które stanowiły aż 43% wartości rynku. Zwraca uwagę także rosnąca wartość zamówień, które uwzględniają aspekty społeczne. Jeszcze w 2019 roku udzielono 28 300 społecznych zamówień publicznych o wartości około 59,5 miliarda złotych, podczas gdy rok później było to już 28 499 zamówień na kwotę przekraczającą 72 miliardy złotych. Obecnie co piąte postępowania uwzględnia tego typu kryteria w ocenie ofert.
Portal przetargi publiczne – jakie klauzule uwzględniające aspekty społeczną są stosowane na rynku?
W aktualnej wersji Ustawy prawo zamówień publicznych funkcjonuje kilka klauzul społecznych. Jedna z nich – klauzula pracownicza, jest obowiązkowa w przypadku zleceń na roboty budowlane. Pozostałe są fakultatywne, co oznacza, że to zamawiający określa w dokumentacji przetargowej czy chce je stosować, czy nie. Jak pokazują wcześniej zaprezentowane dane, coraz więcej podmiotów decyduje się na premiowanie wykonawców, gwarantujących spełnienie wymagań jednej z czterech dostępnych klauzul:
-
Klauzula „pracownicza” obliguje wykonawców do zatrudnienia na podstawie stosunku pracy osób, które będą wykonywały określone czynności w trakcie realizacji zamówienia – w przypadku zleceń na roboty budowlane dotyczy to osób faktycznie zaangażowanych w realizację robót, czyli monterów, malarzy, elektryków i innych specjalistów.
-
Klauzula „zastrzeżona” zawęża grupę potencjalnych wykonawców do przedsiębiorców, których głównym celem działalności jest społeczna i zawodowa integracja osób społecznie marginalizowanych. Tu kluczowym parametrem jest udział wymienionych osób zatrudnionych przez wykonawcę na poziomie minimum 30%.
-
Klauzula „zatrudnieniowa” jest w swojej konstrukcji podobna do klauzuli „zastrzeżonej”, przy czym w tym przypadku zamawiający sam określa jaki procent osób zatrudnionych do realizacji zlecenia będą stanowiły osoby z grupy społecznie marginalizowanej.
-
Klauzula „usługowa” jest rozwiązaniem dedykowanym dla postępowań na usługi społeczne i inne szczególne usługi. Jej zastosowanie pozwala zamawiającemu ograniczyć listę wykonawców do podmiotów, których celem statutowym jest np. realizacja zadań w zakresie użyteczności publicznej lub które nie działają celem osiągnięcia zysku.
Portal przetargi publiczne – dlaczego warto spełniać klauzule społeczne?
Zamawiający określają wymogi dotyczące stosowania klauzul społecznych w dokumentacji postępowania. Mogą one przyjmować formę wymogu formalnego lub zostać wpisane do kryteriów ocen ofert. Niezależnie, na który z tych manewrów zdecyduje się zamawiający, z punktu widzenia wykonawcy dobrze jest te parametry spełniać. Dzięki temu mają oni realną szansę na podpisanie umowy. Dodatkową korzyścią jest także poprawa wizerunku w oczach klientów. Dane zaprezentowanie w raporcie „Filantropia Korporacyjna w Europie Środkowo-Wschodniej”, który został stworzony przez Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe, UN Global Compact Network Poland, Kantar Polska oraz kancelarię Dentons jednoznacznie pokazują, że aż 69% Polaków oczekuje od przedsiębiorców większego zaangażowania w działania odpowiedzialne społecznie. Co więcej, ponad połowa chce także to zainteresowanie przekładać na konkretne działania zakupowe. Wygranie przetargu uwzględniającego klauzule społeczne może być więc przepustką do zaistnienia w oczach szerszego grona nabywców.
Portal przetargi publiczne – gdzie szukać zleceń na roboty budowlane?
Zamówienia publiczne realizowane zgodnie z ustawą Pzp są co do zasady jawne. Dostęp do nich nie powinien być ograniczony w żaden sposób. Problemem może być jednak odnalezienie właściwych ogłoszeń przetargowych oraz innych postępowań, które są prowadzone na podstawie zasady konkurencyjności lub regulaminów wewnętrznych. Żeby uzyskać kompletny wykaz aktualnie toczących się zamówień publicznych, należy skorzystać z wyszukiwarki przetargów. To rozwiązanie pozwala na wygodne filtrowanie rekordów oraz dostarczanie codziennych raportów z rynku.