Zjazd nr 5.
Ogólnie rzecz biorąc każdy zjazd Uniwersytetu podzielony jest na teorię i praktykę. Sobotnie zajęcia 2 lutego w ramach „teorii” poprowadził artysta i wizjoner Michael Kurzwelly. Na warsztaty prasowe z kolei zaprosił dziennikarz, pisarz i wydawca Krzysztof Koziołek. Natomiast kolejną grupę najmłodszych słubickich studentów wprowadzał w świat wywiadu telewizyjnego niżej podpisany.
Jak wiadomo, wcześniej wszyscy słuchacze Uniwersytetu zostali podzielenie na sześć grup, każda z nich została nazwana odpowiednim kolorem i w związku z tym każdy z wykładowców sześć razy poprowadzi te same zajęcia. Jednak wyrażenie „te same zajęcia” nie jest odpowiednie i adekwatne do sytuacji !!! Wyjątkowość każdego ze spotkań czynią właśnie młodzi, żądni wiedzy uczniowie zamieszkujący cały powiat słubicki, którzy sprawiają, że wykładowcom za każdym razem po prostu "chce się" z jednakowym zaangażowaniem zajęcia prowadzić.
Jest jeszcze coś co tworzy wyjątkową atmosferę warsztatów telewizyjnych. To osoba gościa specjalnego, który niejako jest „królikiem doświadczalnym” na polu przeprowadzania wywiadu z prawdziwego zdarzenia. Tym razem, Tym gościem był Robert Stolarski- wójt gminy Górzyca. Pan Robert przed spotkaniem z młodymi dziennikarzami przyznał, iż trochę się stresował. Od razu jednak dodamy, że już po całym wydarzeniu stwierdził zupełną niestosowność tego uczucia. To główna zasługa poszczególnych przedstawicieli podgrup, które miały za zadanie przygotować i przeprowadzić krótki wywiad przed kamerą (pozdrawiamy Wojtka Golubskiego z telewizji HTS !) i do tego zastosowały się do jednej z głównych zasad ich przeprowadzania, tj. „przede wszystkim zadbać o przyjazną atmosferę rozmowy”. Inna sprawa, że w dzisiejszym świecie dziennikarstwa odnosi się wrażenie, iż łamanie tej właśnie zasady jest nagminne i wręcz pożądane. Tego jednak na tym uniwersytecie dzieciaki się nie nauczą.
Wracając do tematu, przeprowadzono cztery odrębne wywiady a wójt Górzycy z wielką cierpliwością odpowiedział na kilkadziesiąt pytań. Jakie to były pytania? Głównie dotyczyły pracy samorządowca, najważniejszych blasków i cieni, ale i inspiracji do tej misji. Tytułowe „opały” oczywiscie nie były tak duże, bo już przy krótkim podsumowaniu Robert Stolarski pochwalił „wywiadowców” za profesjonalizm podczas niejednokrotnie pierwszych wywiadów w roli dziennikarza w ich życiu.
Dziękujemy serdecznie panu wójtowi, dziękujemy kolejnej grupie (czerwone górą!) i nadal gratulujemy pomysłodawcom Uniwersytetu za wspaniały prezent dla młodej społeczności całego powiatu.
Już wiadomo także, że podczas następnych warsztatów telewizyjnych 23 lutego gościem specjalnym będzie Piotr Gołdyn, szef i założyciel Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Rancho Maja”.
Robert Tomczak
PS.
"Uniwersytet Obywatelski dla dzieci" to projekt Fundacji Dobro Kultury realizowany w partnerstwie z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum ze Słubic i Freiwilligenzentrum z Frankfurtu nad Odrą. W ramach projektu powstał uniwersytet dziecięcy zajmujący się tematyką społeczeństwa obywatelskiego. Uniwersytet skierowany jest do uczniów klas IV, V, VI szkół podstawowych z terenu powiatu słubickiego. Więcej informacji na…….. http://dobrokultury.org/pl/o-uniwersytecie
Napisz komentarz
Komentarze