Do tej pory odbyło się sześć zjazdów Uniwersytetu. Z kolei warsztatów telewizyjnych było cztery. Dzieciaki pod kierunkiem Roberta Tomczaka poznają tajniki wywiadu telewizyjnego.
Na pierwszych warsztatach gościem była Kazimiera Jakubowska- znana ze swojej działalności samorządowej i społecznikowskiej a w kolejnych wypytywany przed kamerą był Roman Siemiński- Burmistrz Cybinki. Po części teoretycznej dzieci stworzyły kilka podgrup, które miały za zadanie przygotować się do wywiadu i wyłonić spośród siebie jednego lub dwoje dziennikarzy odpowiedzialnych za ten wywiad. Okazało się, że młodzi dziennikarze bardzo profesjonalnie podeszli do zadania a gość specjalny musiał odpowiedzieć na kilkanaście bardzo ciekawych pytań rozłożonych na trzy wywiady telewizyjne. Burmistrz Siemiński pytany o poziom i profesjonalizm wywiadów pochwalił dziennikarski narybek za ciekawe i wymagające pytania, i na koniec zachęcił wszystkich do realizowania swych pasji, szczególnie w przestrzeni społeczeństwa obywatelskiego.
Kolejnym gościem specjalnym był Robert Stolarski- wójt gminy Górzyca. Pan Robert przed spotkaniem z młodymi dziennikarzami przyznał, iż trochę się stresował. Od razu jednak dodamy, że już po całym wydarzeniu stwierdził zupełną niestosowność tego uczucia. To główna zasługa poszczególnych przedstawicieli podgrup, które miały za zadanie przygotować i przeprowadzić krótki wywiad przed kamerą i do tego zastosowały się do jednej z głównych zasad ich przeprowadzania, tj. „przede wszystkim zadbać o przyjazną atmosferę rozmowy”.
Przeprowadzono cztery odrębne wywiady a wójt Górzycy z wielką cierpliwością odpowiedział na kilkadziesiąt pytań. Jakie to były pytania? Głównie dotyczyły pracy samorządowca, najważniejszych blasków i cieni, ale i inspiracji do tej misji. Tytułowe „opały” oczywiście nie były tak duże, bo już przy krótkim podsumowaniu Robert Stolarski pochwalił „wywiadowców” za profesjonalizm podczas niejednokrotnie pierwszych wywiadów w roli dziennikarza w ich życiu.
Ostatnim gościem (do tej pory) był Piotr Gołdyn, ktory wraz z rodziną stworzył stowarzyszenie "Rancho Maja". Nie inaczej było i tym razem. Dzieci w swoich grupach przygotowały zestaw pytań, spośród których dominowały te o stowarzyszeniu, jego genezie, czy sposobie funkcjonowania z wszystkim blaskami i cieniami.
"Uniwersytet Obywatelski dla dzieci" to projekt Fundacji Dobro Kultury realizowany w partnerstwie z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum ze Słubic i Freiwilligenzentrum z Frankfurtu nad Odrą. W ramach projektu powstał uniwersytet dziecięcy zajmujący się tematyką społeczeństwa obywatelskiego. Uniwersytet skierowany jest do uczniów klas IV, V, VI szkół podstawowych z terenu powiatu słubickiego. W trakcie zajęć dzieci zapoznają się m. in. z tematyką m.in. społeczności lokalnych jak możemy wpływać na to, w jakim środowisku żyjemy, czym jest samorządność, co mogą radni i burmistrz, co to jest wolontariat, po co powstają organizacje pozarządowe i jak funkcjonują media.
Napisz komentarz
Komentarze