Popularne gatunki i odmiany hosty
Funkie, których największym walorem są piękne liście, występują w około 20 gatunkach i olbrzymiej liczbie odmian. Dzwonkowate kwiaty hosty, w zależności od odmiany, pojawiają się od późnej wiosny do wczesnego lata i wznoszą się na długich, smukłych łodygach. Przybierają kolory od białego, przez fioletowy, do niebieskiego. Najpopularniejsze sadzonki hosty to:
Hosta August Moon zachwyca sercowatymi, żółto-zielonymi liśćmi, które są tym jaśniejsze, im więcej światła otrzymuje roślina.
Hosta Sieboldiana o dużych, niebiesko-szarych liściach z wyraźnymi żyłkami, jedna z największych funkii ogrodowych.
Hosta Undulata, znana też jako funkia falista, charakteryzuje się zielonymi liśćmi z białym środkiem. Osiąga średnią wielkość i nadaje się do nasadzeń w cieniu.
Hosta fortunei - odmiana hosty o bardzo atrakcyjnych, zielonych lub żółtych, lancetowatych liściach z charakterystyczną, białą obwódką. Najlepiej wygląda sadzona w grupach.
Hosta Halcyon charakteryzuje się pięknymi, niebieskozielonymi, sercowatymi liśćmi. Jest idealna do sadzenia w grupach.
Hosta Sum and Substance funkia o imponujących rozmiarach, jej żółto-zielone liście są niezwykle okazałe i stanowią wyjątkową ozdobę ogrodu.
Hosta Frances Williams to roślina o dużych, niebieskozielonych liściach z szerokim, żółtym obrzeżeniem. Umiarkowany wzrost sprawia, że dobrze prezentuje się posadzona w grupach lub pojedynczo na rabatach.
Hosty - kiedy i jak sadzić?
Funkie są proste w uprawie. Jeśli będziemy pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji, sadzonki hosty odwdzięczą się pięknym wzrostem przez wiele lat w jednym miejscu.
Termin sadzenia i przesadzania funkii przypada na wiosnę lub jesień. Wiosną rośliny mają dużo czasu na ukorzenienie się przed nadejściem upałów, z kolei posadzone jesienią zdążą rozwinąć korzenie przed pojawieniem się przymrozków.
Sadzonki hosty umieszczamy w ziemi na odpowiedniej głębokości tak, aby korzeń szyjki znalazł się na poziomie powierzchni gleby. Zbyt głębokie sadzenie może powodować gnicie korzeni, zaś zbyt płytkie narazi roślinę na przesuszenie.
Jakie wymagania mają hosty?
Funkie są roślinami nie lubiącymi bezpośredniego nasłonecznienia. Zdecydowanie bardziej służą im stanowiska półcieniste i cieniste, a także osłonięte przed wiatrem. Sadzonki hosty preferują wilgotną, żyzną i dobrze przepuszczalną glebę o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym.
Hosty wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Nie można dopuścić do przesuszenia gleby, ani też nadmiernego jej zalania.
Hosty nie mają dużego zapotrzebowania na składniki odżywcze, nie wymagają tym samym częstego nawożenia. Kilka razy w roku warto je zasilić nawozem wieloskładnikowym.
Ogrodowe aranżacje z udziałem funkii
Ozdobne liście różnych odmian hosty stanowią doskonałe uzupełnienie dla kwiatów cebulowych. Po ich przekwitnięciu liście funkii skutecznie przysłaniają puste miejsca.
Hosty świetnie wyglądają w doniczkach, skrzynkach lub koszach, tym samym są doskonałą dekoracją zacienionego balkonu lub tarasu.
To również rośliny, które lubią wysoką wilgotność powietrza, dlatego doskonale czują się nad wodą. Ich obecność przy oczkach wodnych i strumykach jest doskonałym pomysłem na ciekawą aranżację.
Panujący pod koronami drzew liściastych cień stwarza doskonałe warunki dla hosty. Funkia korzeni się dość płytko, dlatego nie przeszkadza grubym i głębokim korzeniom drzew, pod którymi rośnie.
Hosty dobrze będą się czuły na zadaszonym tarasie lub pod pergolą, która rzuca cień. Śmiało można posadzić je po północnej i wschodniej stronie domu, gdzie słońce co prawda świeci rano, ale już popołudniu panuje cień.
Hosty - roślina uniwersalna
Sadzonki hosty należą do jednych z najchętniej sadzonych roślin w polskich ogrodach. Popularność ta wynika z łatwości uprawy i niewielkich wymagań funkii. Rosną w miejscach, które dla większości roślin ogrodowych są nieodpowiednie, tym samym zapełniają skutecznie niezagospodarowane części ogrodu.