Podatki w Niemczech
W Niemczech można wyróżnić 6 klas podatkowych. Poszczególne klasy dotyczą osób:
- 1 - samotnych i żyjących osobno małżonków, dochód wolny od podatku to 945 euro
- 2 - samotnie wychowujących dzieci, dochód wolny od podatku to 1.077 euro
- 3 - owdowiałych, bądź małżonków, których partner nie pracuje, dochód wolny od podatku to 1.788 euro
- 4 - małżonków, których partner również posiada 4 klasę podatkową, dochód wolny od podatku to 945 euro
- 5 - małżonków, których partner posiada 3 klasę podatkową, dochód wolny od podatku to 105 euro
- 6 - samotnych oraz małżonków, którzy pracują w więcej niż jednym miejscu, przy czym klasa 6 odnosi się do drugiej z prac, dochód wolny od podatku wynosi 0 euro
Pracując za granicą, jeśli nie wiesz, do której z klas należysz, informacje te możesz z łatwością uzyskać, kontaktując się z urzędem Skarbowym. Przez wiele lat obowiązywały w Niemczech karty podatkowe, które w 2013 roku zostały zamienione na wersję elektroniczną. Jeśli podejmując pracę, nie wiesz jak się rozliczać, nie radzisz sobie z kwestiami formalnymi, skontaktuj się ze swoim pracodawcą.
Jeśli podejmujemy w Niemczech pracę sezonową, nie musimy rozliczać się za granicą. Konieczne jest jednak dokonanie tego w Polsce. Należy wówczas wypełnić PIT-36 z załącznikiem ZG, a dochody z Niemiec będą potrzebne przy wyliczeniu stopy procentowej opodatkowania dochodów z Polski.
Zarobki w Niemczech
Zarobki w Niemczech są zaliczane do najwyższych na świecie, dlatego wysoka liczba osób migrujących do racy, chociażby dorywczej, sezonowej, jest powszechnym zjawiskiem. Średnie wynagrodzenie w Niemczech wyniosło w ubiegłym roku 3209 euro miesięcznie, jednak wartość ta z roku na rok stale się zwiększa. Stawki w zachodnich częściach Niemiec są wyższe w porównaniu z landami ułożonymi po części wschodniej. Więcej zarabia się również w Bawarii, na przykład w Ingolstadt, gdzie średnie wynagrodzenie w landzie wyniosło ponad 4000 euro, co jest wartością wyższą niż w samym Berlinie. Studenci i osoby dorabiające sobie w pracy ze stawką godzinową zazwyczaj mogą liczyć na wartość od 10 do 15 euro. Co więcej, część pracodawców dodatkowo wypłaca również znane w Polsce „trzynastki”. Powszechne są również premie i nagrody pieniężne.
Nawet pracując sezonowo lub dorabiając sobie w pracy na umowie zlecenie, można uzyskać w krótkim czasie satysfakcjonujące zarobki. Podjęcie pracy za granicą może okazać się również doskonałym doświadczeniem, dlatego sprawdź dostępne oferty pracy. Warto jednak pamiętać, że wynagrodzenie jest uzależnione od rodzaju wykonywania pracy, stopnia trudności czy stażu. Osoby pracujące umysłowo zazwyczaj zarabiają więcej w porównaniu z pracownikami fizycznymi. Jednak bez względu na rodzaj zawodu, stawki znacznie przewyższają polskie standardy płacy.
Dla wielu osób aspekty formalne wydają się wyjątkowo trudne i zawiłe. Decydując się na podjęcie pracy za granicą, w przypadku pojawienia się wątpliwości, warto kontaktować się z pośrednikiem pracy lub bezpośrednio z pracodawcą. W ten sposób uzyskamy wszelkie informacje na temat obowiązujących przepisów.