Czym jest rekuperator?
Jest to urządzenie, zwane często centralną wentylacją z odzyskiem ciepła, które posiada wymiennik ciepła. W jego wnętrzu dochodzi do procesu odzyskiwania energii z powietrza. Rekuperacja to wentylacja z odzyskiem ciepła. Jest ona gwarancją dobrej jakości czystego powietrza w pomieszczaniach domowych, niezależnie od panujących warunków zewnętrznych(pogody).
Różnice między wentylacją grawitacyjną, a mechaniczną
Wentylacja mechaniczna działa dzięki specjalnemu urządzeniu wentylacyjnemu, którego napędza silnik elektryczny. System ten daje możliwość sprawowania pełnej kontroli i sterowania, co jest podstawową różnicą z wentylacją grawitacyjną i zapewnia większą skuteczność. Chociaż wentylacja grawitacyjna jest tańsza, to przy jej użytkowaniu wymiana powietrza przebiega w sposób nieprzewidywalny i nie mamy na nią żadnych wpływu. Skutkuje to stratami ciepła oraz nie zapewnia mieszkańcom domu optymalnego komfortu.
Poczuj się lepiej!
Dlaczego rekuperacja przyczynia się do polepszenie komfortu życia? Dzięki niej lepiej funkcjonujemy, ponieważ przez całą dobę oddychamy czystym i świeżym powietrzem. Nawiewane powietrze jest czystsze - pozbawione kurzów, smogu, alergenów oraz bakterii i wirusów, przez co czujemy się zdrowiej i rzadziej chorujemy. Zastosowanie dodatkowego gruntowego wymiennika ciepła(GWC) daje możliwość schładzania pomieszczeń domu w letnie gorące dni.
Zmniejsz swoje koszty
Dzięki rekuperacji można również sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Rekuperator odzyskuje ciepło z usuwanego z domu powietrza, co przyczynia się do zmniejszenia o kilkadziesiąt procent zapotrzebowania na energię do ogrzania pomieszczeń. Ogrzewanie w domach z rekuperacją pracuje mniej niż w domach, gdzie działa wentylacja grawitacyjna. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła obecnie jest obowiązkowym elementem domów energooszczędnych. Gdy zdecydujemy się na wentylację mechaniczną już na etapie projektowania domu, to oszczędzimy kila tysięcy złotych, gdyż nie będą nam potrzebne kominy i nawiewy, które są konieczny przy działaniu standardowej wentylacji grawitacyjnej.