Z kamerą im do twarzy...
Kolejne wykłady i warsztaty odbyły się w sobotę 8 grudnia. Podczas warsztatów telewizyjnych prowadzonych przez prowadzącego były program tv HTS "Wywiad Robsona" uczestnicy Uniwersytetu najpierw poznają najważniejsze teoretyczne zasady przeprowadzania wywiadu telewizyjnego. Następnie ta wiedza wykorzystywana jest w praktyce, czyli mają za zadanie przeprowadzić wywiad z zaproszonym gościem. Na pierwszych warsztatach przed miesiącem gościem była Kazimiera Jakubowska- znana ze swojej działalności samorządowej i społecznikowskiej a w sobotę wypytywany przed kamerą był Roman Siemiński- Burmistrz Cybinki. Po części teoretycznej dzieci stworzyły kilka podgrup, które miały za zadanie przygotować się do wywiadu i wyłonić spośród siebie jednego lub dwoje dziennikarzy odpowiedzialnych za ten wywiad. Okazało się, że młodzi dziennikarze bardzo profesjonalnie podeszli do zadania a gość specjalny musiał odpowiedzieć na kilkanaście bardzo ciekawych pytań rozłożonych na trzy wywiady telewizyjne. Burmistrz Siemiński pytany o poziom i profesjonalizm wywiadów pochwalił dziennikarski narybek za ciekawe i wymagające pytania, i na koniec zachęcił wszystkich do realizowania swych pasji, szczególnie w przestrzeni społeczeństwa obywatelskiego. Również niżej podpisany, jako prowadzący warsztatów jest bardzo zadowolony z tej grupy. Po pierwszych zajęciach, przy cennych radach Kasi Buchwald- Piotrowskiej (opiekunki wydziału dziennikarskiego) z Fundacji na rzecz Collegium Polonicum oraz Wojtka Golubskiego z HTS (tym razem w roli operatora !) trzeba było lekko zmodyfikować program warsztatów tak aby studenci wynieśli jak najwięcej wiedzy praktycznej. To, oraz wspaniali i otwarci na wszystkie sugestie studenci bardzo pomogło i dało efekt w postaci trzech wyśmienitych wywiadów telewizyjnych.
Kolejne warsztaty telewizyjne odbędą się 2 lutego. Telewizja HTS pokaże materiały telewizyjne tuż po zakończeniu ostatnich warsztatów.
Z telewizyjnym pozdrowieniem oraz świątecznymi życzeniami dla studentów i wszystkich pomysłodawców Uniwersytetu...
...Robert Tomczak- prowadzący warsztaty telewizyjne
Kilka informacji o Uniwersytecie.
"Uniwersytet Obywatelski dla dzieci" to projekt Fundacji Dobro Kultury realizowany w partnerstwie z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum ze Słubic i Freiwilligenzentrum z Frankfurtu nad Odrą. W ramach projektu powstał uniwersytet dziecięcy zajmujący się tematyką społeczeństwa obywatelskiego. Uniwersytet skierowany jest do uczniów klas IV, V, VI szkół podstawowych z terenu powiatu słubickiego. W trakcie zajęć dzieci zapoznają się m. in. z tematyką m.in. społeczności lokalnych jak możemy wpływać na to, w jakim środowisku żyjemy, czym jest samorządność, co mogą radni i burmistrz, co to jest wolontariat, po co powstają organizacje pozarządowe i jak funkcjonują media. Przez 9 miesięcy młodzi studenci biorą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez nauczycieli akademickich i specjalistów z danych dziedzin. Całość jest prowadzona w atrakcyjnej uniwersyteckiej formie wraz z wykładami, indeksami i zaliczeniami, tak aby szkolna młodzież mogła odkryć i poznać atmosferę studiowania. Nauka prowadzona jest na trzech wydziałach: Młodego Dziennikarza Obywatelskiego, Młodego Samorządowca i Młodego Społecznika.
Więcej informacji na…….. http://dobrokultury.org/pl/o-uniwersytecie
Napisz komentarz
Komentarze