Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:
Reklama

Małpki poza kaucją. Gdzie trafią miliony małych butelek?

Ponad milion dziennie. W takim tempie Polacy opróżniają małpki. Liczba opakowań jest ogromna. A jednak znalazły się poza systemem kaucyjnym. Dlaczego?

W siatce systemu kaucyjnego, który startuje już 1 stycznia 2025 r., znajdą się butelki po napojach – szklane i plastikowe – oraz puszki. Zabrakło w niej jednak miejsca dla małpek, czyli małych, szklanych butelek o pojemności 90-200 ml. 

Ze sklepowych półek znikało 1,3 mln sztuk dziennie

To o tyle dziwne, że kupujemy je nie okazjonalne, ale codziennie. I to w ogromnych ilościach. Bo gustuje w nich spora armia amatorów mocnych trunków. W pierwszym półroczu 2024 – według danych Centrum Monitorowania Rynku – codziennie ze sklepowych półek znikało 1,3 mln sztuk. 

A to oznacza, że codziennie w różnych – także tych, gdzie nie powinny – miejscach ląduje ponad milion małych butelek. Dlaczego więc nie zostaną objęte systemem kaucyjnym?

– Małe sklepy zapowiedziały, że nie są w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością ciężkich odpadów. Te butelki trzeba byłoby gdzieś składować – wyjaśniła W TOK FM Anita Sowińska, wiceministra klimatu. 

I dodała: – A bardzo nam zależy na tym, żeby te mały sklepy weszły w system, bo dzięki temu będzie on bardziej dostępny dla społeczeństwa. Jest to pewnego rodzaju kompromis.

Następny krok w systemie kaucyjnym

Nie jest to jednak koniec sprawy pod nazwą „kaucja na małpki”, ale gest pod adresem sklepów, które dostały więcej czasu na przygotowanie się do ich przyjmowania. To będzie – jak zapowiedziała Sowińska – następny krok w systemie kaucyjnym. 

Kiedy już ruszy 1 stycznia, będzie potem stopniowo rozszerzany. 

– Więcej butelek wejdzie do niego w drugiej połowie 2025 roku – podkreśliła wiceszefowa resortu klimatu.

Znajdą się w nim także małpki. Do tego czasu sklepy nauczą się –  jak powiedziała – zasad funkcjonowania systemu kaucyjnego. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Słubice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 8.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 8.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 8.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Reklama
Napisz do nas

Jesteś świadkiem wydarzenia, chcesz poruszyć ważny temat i wywołać dyskusje ?

Reklama