Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:

W niedzielę 9 czerwca wybory do europarlamentu. Sprawdź, jak oddać ważny głos

Przede wszystkim trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości. To naczelna zasada, kiedy w niedzielę będziemy szli, żeby oddać swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

O północy z piątku na sobotę (z 7 na 8 czerwca) zapadnie cisza wyborcza. Oznacza to koniec kampanii i zakaz jakiejkolwiek agitacji. Co to znaczy?

Kandydaci nie mogą rozdawać ulotek, organizować wieców, umieszczać postów wyborczych w mediach społecznościowych. Powinni także uważać ci, którzy nie kandydują w wyborach. Nie mogą umieszczać w sieci wyborczych komentarzy, bo to jest także złamanie zasad ciszy.

Od godziny 7 do 21

Na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej trwa odliczanie do rozpoczęcia niedzielnego głosowania. Lokale wyborcze zostaną otwarte w niedzielę 9 czerwca o godz. 7. Głosować będzie można do godz. 21. W bardzo wyjątkowych przypadkach PKW może zdecydować o wydłużeniu tego czasu.

Jak wyjaśnia PKW, prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach do Parlamentu Europejskiego  ma obywatel polski, który: 
•    najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, 
•    nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
•    nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, 
•    nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Od czego zależy liczba mandatów

Do europarlamentu obowiązuje proporcjonalny system wyborczy. Polega to na tym, że przysługujące Polsce 53 mandaty są dzielone odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. 

„W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów” – czytamy.

Zaznaczmy, że w przypadku tego głosowania nie ma ustalonej stałej liczby mandatów przypisanej do danego okręgu wyborczego. Zależy to m.in. od: 

  • liczba zdobytych przez kandydatów głosów,
  • frekwencji wyborczej. 

Jednak w skali całego kraju wskażemy 53 eurodeputowanych.

„W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5 proc.” – informuje PE.

Dokument albo aplikacja

Kiedy wyborca, który zgłosi się do lokalu wyborczego, musi się wylegitymować przed komisją. Musi to zrobić przy użyciu ważnego dokumentu tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

„mDowód to pełnoprawny elektroniczny dokument tożsamości w aplikacji mObywatel 2.0. Można nim potwierdzić swoją tożsamość także podczas nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Co ważne, można to zrobić za pomocą mObywatela 2.0 w telefonie także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu” – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji

I jednocześnie uczula , że aplikacja jest uznawana wyłącznie w Polsce. Jeżeli ktoś głosuje za granicą, nie może się nią posłużyć w lokalu wyborczym.

Jedna karta

W lokalu wyborczym wyborca otrzyma jedną kartę z nazwiskami kandydatów przyporządkowanymi do konkretnych list wyborczych. Może wskazać tylko jedno nazwisko. 

Musi to zrobić w kratce obok i muszą to być przynajmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Najlepiej jest postawić znak X.

Głos będzie nieważny, jeśli:

  • nie postawimy znaku X przy żadnym nazwisku,
  • postawimy znak X w kratkach przy nazwiskach więcej niż jednego kandydata.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Słubice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 8.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 8.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 8.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Napisz do nas

Jesteś świadkiem wydarzenia, chcesz poruszyć ważny temat i wywołać dyskusje ?